Kamery IP zasilane przez PoE

Wątki dotyczące systemów Telewizji Dozorowej - IP-CCTV

Moderatorzy: HQSECURITY, Moderator forum

seba_b11
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 17 lut 2014, 8:00
Lokalizacja: Gdańsk

Kamery IP zasilane przez PoE

Postautor: seba_b11 » 17 lut 2014, 11:54

Jak wiadomo, coraz częściej przy montażu kamer IP, przy okazji przesyłania danych skretką, wykorzystuje się ją również do zasilania kamery co jest bardzo wygodne i oszczędza nam pracochłonności. Nie mniej jednak przy najbardziej powszechnym przy profesjonalnych kamerach IP standardzie 802,3af należy pamiętać o długościach kabla, które nie powinny przekraczac 100mb, ale także o tym by odpowiednio dobrać urządzenie sieciowe. Mam tutaj na myśli odpowiednie obliczenie obciążenia wyjścia switcha. Biorąc pierwszy lepszy przełącznik może okazać się że kamera się restartuje co jest wynikiem przeciążenia. Jak wobec tego nie popełnić błędu ? W zależności od poboru prądu przez kamerę powinniśmy dobierać urządzenie sieciowe patrząc dokładnie w specyfikację która mówi jaką moc posiada na wyjściu zasilacz PoE. Wtedy łatwo policzyć mnożąc ilość kamer przez pobierany prąd i porównując z wydajnością zasilacza PoE w przełączniku czy routerze. Zwracajmy też uwagę na fakt, czy kamera którą podłączamy jest wyposażona w promiennik IR czy też nie ponieważ to może zwiększyć niemalże dwukrotnie pobór mocy. W urządzeniach sieciowych takich jak switche czy routery moc zasilacza PoE jest podawana sumarycznie, wobec tego wystarczy podzielić ją przez ilość portów, które w danym urządzeniu obsługują PoE (na rynku występują też mieszane - np. 4 porty PoE i 4 porty LAN 10/100) i już wiemy dokładnie jak możemy obciążyć każdy z portów.
Natomiast innym problemem jest odległość, tutajk posłużę sie cytatem z http://elektronikab2b.pl/technika/10311 ... wHzGGJ5OMg, który mówi: "Biorąc pod uwagę rezystancję kabla sieciowego (20Ω na długości 100m dla kabla kat. 3), jakość wykonania połączenia i inne czynniki, przyjęto, że odbiornik może pobierać maksymalnie 12,95W. Z kolei w IEEE 802.3at moc wyjściowa zasilacza PSE powinna wynosić przynajmniej 30W. Uwzględniając straty na rezystancji kabla sieciowego, możliwa do uzyskania moc na wejściu odbiornika wynosi 25,5W."
"Sukces jest potrzebny tylko od czasu do czasu, bo pozwala myśleć, że jest się do niego zdolnym."

Awatar użytkownika
HQSECURITY
Znawca
Znawca
Posty: 85
Rejestracja: 21 sty 2014, 20:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kamery IP zasilane przez PoE

Postautor: HQSECURITY » 17 lut 2014, 17:22

Warto też brać pod uwagę rezerwę mocy a w zasadzie prądu z uwagi na tzw prąd startowy. Wiele kamer w chwili startu pobiera nawet o 50% więcej niż nominalnie. Co prawda to tylko pobór chwilowy ale powoduje często blokowanie zabezpieczeń prądowych zasilacza a co za tym idzie nie pozwala wystartować systemowi.
Podsumowując właściwa mocy to ta wynikająca z bilansu + 20% rezerwy. I problemów mniej ;)
Jedną z wad pośpiechu jest to, że zabiera dużo czasu.

seba_b11
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 17 lut 2014, 8:00
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Kamery IP zasilane przez PoE

Postautor: seba_b11 » 08 mar 2014, 18:08

Ostatnio spotkałem się z problemem rozłączania kamer IP kilkanaście razy w ciągu dnia. Problemem pomimo prawidłowo wykonanej instalacji od strony długości okablowania, osprzętu itp., okazało się niedokładne zaciśnięcie nieprawidłowo dobranych końcówek RJ45. Mianowicie kabel był cat. 6 i 7 a RJ45 od cat.5 i do tego na siłę zaciśnięte kiepskiej jakości zaciskarką :(
No i niestety mimo, że wydawało się, że zaciskarka dobrze zarobiła wtyczkę, to było to mylne wrażenie bo poszczególne żyły nie trafiły w 100% do końca swoich kanałów we wtyczce, a to dlaczego ? - no bo oczywiście były za grube ...
"Sukces jest potrzebny tylko od czasu do czasu, bo pozwala myśleć, że jest się do niego zdolnym."

solenizant
Ekspert
Posty: 557
Rejestracja: 16 lis 2021, 20:55

Re: Kamery IP zasilane przez PoE

Postautor: solenizant » 11 wrz 2022, 9:40

Ja na takich rzeczach niestety za bardzo się nie znam, ale za to jestem zdania, że gdy chodzi o zasilanie to bardzo dobrą opcją nadal jest posiadanie systemów fotowoltaicznych. Muszę dodać, że sam niedawno o tym czytałem w https://www.recosolar.pl/instalacje-fot ... zne-sanok/ i jestem zdania, że takie sprawy są po prostu bardzo ważne.

solenizant
Ekspert
Posty: 557
Rejestracja: 16 lis 2021, 20:55

Re: Kamery IP zasilane przez PoE

Postautor: solenizant » 05 lis 2022, 10:33

Na dobrą sprawę jak widać to właśnie o fotowoltaice można pisać bardzo dużo. Ja jestem zdania, że także bardzo ciekawie w https://rybnicki.com/is,najnowsze-rozwi ... 19920.html przedstawiono wszystkie te najnowsze rozwiązanie gdy chodzi o tą branżę.


Wróć do „Telewizja cyfrowa IP”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

cron